Z historie:
Vysokofrekvenční aktivní polární výzkumný program známý jako HAARP má sídlo v Gakone na Aljašce. Existuje silné spojení ionosférické výzkumu v zařízení HAARP a množství problémů, které pvplyvňujú náš každodenní život. Při výzkumu je možné používat lodě, letadla a různá zařízení, která jsou iz jiných míst schopné měřit ionosférou. Rádiové signály protkávají celý svět. Ty s vyšší frekvencí se používají v satelitní komunikací, v navigačních systémech GPS a podobně. Aby se signál spojil se satelitem, musí projít právě ionosférou. Výkon a spolehlivost těchto systémů může být negativně ovlivněna právě procesy v obloze a různými prvky jako je scintilace, počasí, nebo takzvaná Faradayova rotace.
Výzkum lze charakterizovat jako aktivní výzkum v přírodě přinášející objevy a významně rozšiřuje znalosti. Eventuálně pomůže při vývoji užitečných technologií a aplikací, jakož i může dopomoci k vylepšení výkonnosti některých systémů.
Když padalo na Newtona jablko, možná myslel i na pohyb nebeských těles. Nakonec k nim i připravil rovnice, zpracovávající oběžné dráhy planet Sluneční soustavy. Tehdy jeho výzkum ai nemohl předvídat, že je počátkem pozdějších přímých objevování a letů do vesmíru. Ale byli to i jiní vědci, jako například chemici F. Sherwood Rowland a Mario Molina, kteří studovali katalytické vlastnosti halogenových sloučenin ve fotochemické reakci. Zkoumali chemické reakce a oblohu na zemi, dospěly k závěru, že chlorfluoruhlovodíky vypouštěné na zemi narušují vrstvu ozonu ve stratosféře, který nás chrání před škodlivými ultrafialovým zářením a tento úpadek ozonu také výrazně zvyšuje riziko rakoviny kůže spolu s dalšími možnými vážnými onemocněními. Šlo tehdy o období, kdy se freony běžně používaly ve sprejích a chladírenských zařízeních, v klimatizačních a pod. Tyto vědecké závěry byly významně přijaty průmyslem celého světa, omezily vývoj a používání škodlivých látek a současně se spustilo několik výzkumů zaměřených na měření v stratosféře. Podařilo se tak zjistit, že Rowland a Molina měli pravdu, ba co víc, tento jev se děje mnohem rychleji, než oni předpokládali. Svět reagoval postupným absolutním zákazem používání freonů již v roce 1978, ale žádné výsledky nebyly viditelné. Vzhledem k tomuto objevu byla v roce 1995 udělena Rowland a Molino Nobelova cena za chemii. Toto je příklad toho, jaký významný přínos může přinést již základní vědecký výzkum lidstvu.
Před dvaceti lety bylo podle předních vědců v oblasti výzkumu ionosféry nezbytné konzultovat cíle a přišla myšlenka založit zařízení HAARP. Špičkoví vědci špičkového výzkumu by tak mohly společně zapojit do výzkumného programu HAARP a i do jeho vzdelávačno-informačních aktivit. Následně je používán na zajímavé výzkumy a pravidelně produkují objevy z oblasti ionosférické fyziky. Ty se objevují také v časopisech Journal of Geophysical Research, Geophysical Research Letters, a Radio Science. Od spuštění výzkumu v HAARP v roce 1999 již bylo více než stovka prací a objevů opravdu publikovaných v odborných časopisech. HAARP se účastní i na výroční vědecké konferenci, které obsahují i ??zasedání věnované ionosférické interaktivnímu výzkumu, včetně těch, které sponzoruje Americká GEOCOMPLEX Unie jednající se každý rok na podzim. Účastní se i Mezinárodní unie Rádiových věd (ursi) každoročně v lednu.
Cílem HAARP je prozkoumat a pochopit přírodní jevy vyskytující se v zemské ionosféře av okolí Země. Tento výzkum má výraznou hodnotu pro další aplikování při vývoji a práci s komunikačními a navigačními systémy. Menší výzkumy se zabývají zkoumáním využívání nízkých frekvencí pro komunikaci pod vodou. Cílem všech prací v HAARP je poznání. Přestože nám historie svědčí o mnoha objevech, stále je co objevovat a nejednou se něco objeví jen náhodou.
|